«

»

sie 24

Mity o sieci

W 1994 roku L. Peter Deutsch sporządził listę mitów sieciowych, w które jeśli wierzy programista, może być pewny że czekają go kłopoty w trakcie budowania systemu rozproszonego lub nawet strony internetowej. Mimo iż minęło prawie 20 lat, wszystkie poniższe stwierdzenia dalej obowiązują.

1.Sieć jest niezawodna

Czemu właściwie to jest mitem? Hmm, a kiedy ostatnio widzieliście że padł switch albo serwer? Ja całkiem niedawno;) Jak mówi prawo Murphy’ego jeśli coś się może zepsuć, to na pewno się zepsuje w najbardziej nieodpowiednim momencie. My jako programiści powinniśmy być tego świadomi i budować nasze aplikacji tak, aby były odporne na takie sytuacje.

2.Czas transmisji wiadomości jest nieistotny (równy 0)

Często zdarza się że programista, tak myśli ponieważ, na lokalnym serwerze deweloperskim wszystko śmiga aż miło a po wrzuceniu na produkcje okazuję się że wszystko nagle zwalnia, bo np. serwer do którego odwołujemy się jest w Australii. Jeśli tak, by było że czas transmisji byłby 0 to po co cała asynchroniczność, AJAX itd.

3.Przepustowość jest nieskończona

Fakt, że w ciągu ostatnich lat nastąpił znaczy postęp w tej, kwestii. Każdy posiada już szybkie stałe łącze do internetu i mit ten nie wydaje się być taki straszny. Jednak urządzenia mobilne, których jest co raz więcej nie łączą się do internetu przez szybkie stałe łącza tylko przez sieć komórkową co sprawia, że problem przepustowości nie znikną. Miejcie to na uwadze i bądźcie świadomi ile danych faktycznie jest potrzebnych, np. aby załadować waszą stronę.

4.Sieć jest bezpieczna

Na wypadek, gdyby ktoś przespał ostatnie 20 lat lub wylądował właśnie z innej planety sieć jest bardzo bardzo daleko od być bezpieczną. Polecam OWASP Top 10 for .NET do zapoznania się z tematem

5.Topologia sieci jest niezmienna

Zgadzam się topologia sieci się nie zmienia, o ile mowa o środowisku testowym;). W dzisiejszych czasach urządzenia mobilne sprawiają że sieć cały czas się zmienia. Ok, ale jaki to ma wpływ na developera? Po prostu nie opieraj się na topologii sieci, np. korzystaj z DNS zamiast wpisywać adres serwera po IP.

6.Administrator będzie wiedział co zrobić, jeśli wystąpi jakiś problem

Administratorzy to tacy sami ludzie jak programiści i aby zdiagnozować i rozwiązać problem potrzebują czasu.

7.Koszt transportu wynosi 0

Nie ma nic za darmo, a transfer danych mierzony jest jak każda inna usługa np. per transakcje lub per gigabajt itd.

1 komentarz

  1. Wojtek(szogun1987)

    3.Przepustowość jest nieskończona

    Należy zwrócić szczególną uwagę na projekt internet.org w którym duże firmy z rynku chcą zapewnić jakikolwiek (czyli wolny) internet znacznej części 5mld ludzi którzy dzisiaj go nie mają. Przepustowość będzie bardzo ograniczona dla wielu odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Current day month ye@r *